Biwakowali w Grodzewie

W dniu 10 maja 2018 r. uczniowie klas PDP i II-III gimnazjum przyszli do szkoły bez tornistrów i zeszytów, za to z bagażami i śpiworami. Kilka minut po godzinie ósmej wesoła gromada ruszyła na dwudniową wyprawę do Grodzewa. Uczniowie w gościnnych progach Stanicy Harcerskiej ,,Stokrotka” realizowali działania związane z projektem „Teraz Wielkopolska„. Już w trakcie podróży autobusem musieli odgadnąć zakodowane hasło, aby wejść na teren obiektu. Udało się znakomicie rozszyfrować tajny kod i po powitaniu przez dr komendantkę Elżbietę Malicką rozgościliśmy się w harcówce.

Działania rozpoczęliśmy od przygotowania wspólnego śniadania. Wszyscy pracowali ramię w ramię. Po uporządkowaniu po posiłku zwiedziliśmy obiekt i jego najbliższe otoczenie. Wszystkim bardzo spodobała się zewnętrzna siłownia, ale nie było za dużo czasu by poćwiczyć, gdyż trzeba było rozpocząć przygotowania do obiadu, a menu na ten dzień było wielkopolskie. Dzielna ekipa obrała 15 kilogramów ziemniaków, aby wyczarować z nich: „ślepe ryby„, „szare kluski„, „plyndze” i „pyry z gzikiem„. Najwytrwalej „pyry” tarli dwaj Macieje. Ta ciężka praca bardzo się opłaciła i nawet Ci, którzy kręcili nosem, że czegoś nie bardzo lubią, to zajadali z apetytem. Niespodzianką były odwiedziny naszego kolegi Mariusza Wawrzyniaka – ucznia z nauczania indywidualnego, którego przywiodły do nas  piękne kuchenne zapachy.

Po poobiednim odpoczynku uczestnicy wzięli udział w grze terenowej. W lesie były ukryte zadania, które po wskazówkach trzeba było odszukać i rozwiązać. Uczniowie poradzili sobie wyśmienicie zarówno z zadaniami przyrodniczymi, historycznymi jak i z tymi związanymi z gwarą wielkopolską. Za rozwiązanie zadań spotkała wszystkich niespodzianka – przy użyciu kompasu musieli znaleźć zakopany w lesie skarb – słodką przekąskę.

To jeszcze nie koniec atrakcji tego dnia, bowiem około godziny 17 odwiedziło nas dwoje harcerzy – Zuza i Wiktor, którzy krótko opowiedzieli o swojej przygodzie z harcerstwem, pokazali zdobyte sprawności, a nawet dali poprzymierzać pałatki. Po takim wprowadzeniu harcerze zaprosili nas do lasu na zbieranie drewna potrzebnego do przygotowania ogniska. Tu ogromnym sprytem wykazał się Patryk – przyniósł największą gałąź. Z przyniesionego drewna druh Wiktor ułożył piękne ognisko w kształcie pagody i tu wyznaczył najtrudniejsze zadanie pani Justynie – odpalenie ogniska tylko jedną zapałką. Udało się świetnie i już po chwili mogliśmy smażyć kiełbaski. Na ognisku mieliśmy jeszcze jednego gościa – panią Dyrektor – która sprawdziła poprawność wykonania zadań w grze terenowej. Oprócz śpiewów atrakcją na ognisku były popularne wiersze czytane w gwarze wielkopolskiej. Na zakończenie pani Dyrektor „puściła iskierkę” i pożegnaliśmy harcerzy. Kiedy ogniska dogasł żar przygotowaliśmy się do snu z zaciekawieniem co przyniesie kolejny dzień…….

Po pobudce i porannej toalecie dziewczęta przygotowały śniadanie, a chłopcy uporządkowali chodniki wokół stanicy. Po śniadaniu czekał na wszystkich sprawdzian z wiedzy o Wielkopolsce. Uczestnicy, wykorzystując zdobytą na wycieczce wiedzę, odwołując się do naszych lekcji w Muzeum Śremskim, czy wizyty w Poznaniu wzorowo poradzili sobie z kartami pracy. Nagrodą był spacer po pięknym lesie, gdzie mogliśmy podejrzeć np. życie mrówek. Z wielkim żalem spakowaliśmy się i czekaliśmy na rodziców, by wrócić do domów. Mamy i tatusiowie odbierali swoje pociechy autami o rożnych kolorach i markach, tylko po Wiktorię przybył nieco inny pojazd. Wyprawa nam się podobała i aż żal, że tak krótko trwała…

Możliwość komentowania została wyłączona.