„W Katarzyny szukajcie chłopaki dziewczyny, panny nalejcie wosku na wodę i ujrzyjcie swą przygodę…”
19 listopada br. uczniowie klasy VII-VIII oraz klas PdP (I-II-III i III) uczestniczyli w zajęciach muzealnych, podczas których odkrywali tajemnice wróżb „katarzynkowych” i „andrzejkowych”. Jak tradycja głosi, to właśnie 29 listopada panny zbierały się, aby wywróżyć imię małżonka, natomiast dla kawalerów przewidziane były „Katarzynki” obchodzone 24 listopada.
W trakcie zajęć mogliśmy powróżyć nie tylko lejąc wosk na wodę, czy ustawiając lewe buty jeden za drugim, ale poznać też np. wróżbę wysiewania na polu ziaren lnu, konopii, które zagrabiano męskimi spodniami mając nadzieję, że sprowadzi to do domu kandydata na męża. Inna wróżba mówiła, iż strona od której zaszczekał pies, jest stroną z której nadejdzie ukochany.
Panny losowały także przedmioty o symbolicznym znaczeniu np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny. Kawalerowie natomiast ucinali w dniu świętej Katarzyny gałązki wiśni – jeżeli zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, to mogli liczyć na szybki ożenek. Wróżyli ponadto z liczby przyniesionego drewna z szopy do domu, parzysta oznaczała szybki ożenek.
Na koniec, radości co niemiara sprawiło nam losowanie kartek z imionami swoich przyszłych małżonków …:) polecamy i dobrej zabawy w ten czas życzymy.
Dziękujemy Paniom z muzeum za kolejne ciekawe zajęcia.