Dwudzieste urodziny „Geparda”

Dokładnie dzisiaj 21 listopada 2020 roku mija 20 lat od założenia naszego sportowego klubu i oficjalnego wstąpienia w struktury stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska. To dla zawodników, działaczy, pracowników „Trójki”, rodziców jak i licznej grupie sympatyków „Geparda” powód do radości, dumy, chwili wspomnień.

Z okazji jubileuszu pragniemy dokonać krótkiego podsumowania 20 lat działalności Klubu Olimpiad Specjalnych „Gepard”, który od pierwszego dnia funkcjonowania nierozerwalnie związany jest z Zespołem Szkół Specjalnych w Śremie.

Od samego początku – zgodnie z ideą założonego w latach 60-tych XX wieku w USA ruchu Special Olympic – staramy się zachęcać dzieci, młodzież i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną do podejmowania aktywności sportowo – rekreacyjnej. Umożliwiamy naszym podopiecznym udział w treningach w wybranych dyscyplinach i starty w zawodach.

W minionym dwudziestoleciu wychowankowie „Geparda” z powodzeniem próbowali swoich sił w bowlingu, pływaniu, lekkoatletyce, badmintonie, piłce nożnej, tenisie stołowym, kręglarstwie parkietowym, bocce, narciarstwie alpejskim, klasycznym jak i w biegach na rakietach śnieżnych. 

Po wnikliwych obliczeniach okazało się, że w ciągu 20 lat „Gepardowcy” wzięli udział w 248 różnego typu imprezach o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Wśród nich największą grupę stanowią starty w zawodach – zarówno tych lokalnych, wojewódzkich, ogólnopolskich jak i międzynarodowych. W tym miejscu warto zauważyć, że nasi sportowcy przemierzyli Polskę od Poznania, Konina, Leszna, Bydgoszczy, Warszawy, Kielc, Łodzi, Katowic, Bielska – Białej po Gdańsk, Białystok i Zakopane. Startowali także w mniejszych miastach jak choćby Skarżysko – Kamienna, Suchedniów, Trzcianka, Szamotuły, Wolsztyn, Mosina, Nowa Ruda, Drzonków, Gniew czy Wisła.

Tymi najbardziej spektakularnymi były jednak wyjazdy zagraniczne. Z dumą wspominamy udział naszych podopiecznych w Europejskim Turnieju Piłki Nożnej w Antalyi (Turcja 2004 r.), Europejskim Mityngu Lekkoatletycznym w Ołomuńcu (Czechy 2005 r.) Europejskich Igrzyskach Młodzieżowych w Rzymie (Włochy 2006 r. – bowling), Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Atenach (Grecja 2011 r. – pływanie). Ich efektem są setki medali, łzy szczęścia i wzruszenia, radość z pokonywania swoich ograniczeń.

Obok występów w zawodach nasi dzielni „Gepardowcy” brali udział w 26 obozach sportowych – letnich i zimowych, w trakcie których nabywali umiejętności z zakresu sportów wodnych (pływanie, kajakarstwo) jak i zimowych (narciarstwo alpejskie i klasyczne, rakiety śnieżne). Nasi zawodnicy uczestniczyli ponadto w dwóch spływach kajakowych rzeką Wartą ze Śremu do Poznania oraz w trzech triatlonach turystycznych (Kawcze – Luboń – kajakiem po Warcie, potem rower i bieg)

Dokonując jubileuszowego podsumowania musimy wspomnieć o szeregu sztandarowych imprez organizowanych przez działaczy „Geparda” przy wsparciu całej społeczności naszej szkoły. Mowa tu o Majowych Piknikach Olimpiad Specjalnych (Jaszkowo, Łękno – w sumie 11 imprez) oraz Festynach rekreacyjnych z cyklu  „Mamo, tato zagraj ze mną w boule” (7 razy).

Nie można też zapomnieć, że to z inicjatywy działaczy „Geparda” siedmiokrotnie zagościł w Śremie zespół „Dom o Zielonych Progach”, grający muzykę z gatunku poezji śpiewanej i piosenki turystycznej. Oj, działo się…nie sposób napisać o wszystkich inicjatywach.

Spoglądając wstecz trudno uwierzyć, że to już 20 lat. Rozpoczynając działalność nie przypuszczaliśmy, że dokonamy tak wiele, że nasi podopieczni będą mieli okazję przeżyć tyle niezapomnianych chwil. W najśmielszych wizjach nie przypuszczaliśmy, że „Gepardowcy” będą reprezentować Polskę na światowych imprezach. Jestem przekonany, że dla wszystkich osób zaangażowanych w budowanie marki „Gepard” minione 20 lat było wspaniałą przygodą. W tym miejscu w sposób szczególny chcę podziękować zarówno p. Krystynie Rymaniak, która w 2000 roku złożyła historyczny podpis na umowie ze stowarzyszeniem Olimpiady Specjalne Polska umożliwiającej działalność „Geparda” w naszej szkole jak i nieocenionym działaczkom naszego klubu oraz wszystkim pracownikom „Trójki”, którzy wspierają mnie na co dzień w prowadzeniu klubu.

 Świętując 20-lecie nie możemy zapomnieć o nieodżałowanych, zmarłych zawodnikach „Geparda” – Jakubie Walczaku i Karolu Adamie, którzy wielokrotnie, z sukcesami reprezentowali barwy naszego klubu. Na zawsze pozostaną wzorami sumiennych, pracowitych, maksymalnie zaangażowanych w treningi sportowców Geparda. Słowa podziękowania składamy także pod adresem lokalnych władz – powiatowych i gminnych, sponsorów, przyjaciół – wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób nas wspierali. Dziękujemy również lokalnym mediom za popularyzowanie działalności „Geparda”.

Aktualnie z uwagi na panującą w kraju sytuację nasza działalność jest mocno ograniczona, ale ufamy, że niebawem wrócimy na sportowe areny…

Możliwość komentowania została wyłączona.