Dzień Bezpiecznego Internetu 2018

dbiTegoroczne DBI 2018 przebiegały  pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Organizatorzy wydarzenia podkreślają że „szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią„. Podczas obchodów DBI 2018 zamierzano podkreślić także to, „że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony” (http://www.saferinternet.pl/.)

W naszej szkole, przez cały tydzień poprzedzający ferie zimowe, podczas każdej lekcji w pracowni komputerowej, odbywały się zajęcia związane z tą tematyką. Społeczność szkolna o obchodach DBI poinformowana  została podczas apelu, na korytarzu szkolnym pojawiła się tablica informacyjna o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. W środę i czwartek starsi uczniowie uczestniczyli w warsztatach, przeprowadzonych na podstawie scenariuszy „Gdzie jest Mimi” i „3..2..1.. Internet„, proponowanych przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w ramach programu „Dziecko w sieci” .

Młodsi mieli okazję obejrzeć cykl kreskówek „Przygody Plika i Foldera w sieci” oraz „Owce w sieci„. Zagadnienia związane z bezpiecznym poruszaniem się po sieci są niezwykle ważne, gdyż obecnie prawie każde dziecko w wieku szkolnym korzysta z Internetu.

Możliwość komentowania została wyłączona.