Dzień Myśli Braterskiej

Dnia 22 lutego br. spotkaliśmy się na apelu z okazji „Dnia Myśli Braterskiej”. Jest to święto szczególnie ważne dla harcerzy. Jego data nie jest przypadkowa, bowiem  właśnie 22 lutego w 1857 roku urodził się założyciel skautingu, czyli dzisiejszego harcerstwa Robert Baden Powell. 

Z tej okazji trójka nauczycielek z naszej szkoły, które są harcerkami przygotowała specjalny apel. Dzień wcześniej czyli 21 lutego rozdały każdej klasie koperty z zadaniami, dotyczące symboliki harcerskiej – między innymi: puzzle ze znakiem  zucha i krzyżem harcerskim, tabelki do uzupełnienia, itp. Następnego dnia spotkaliśmy się na korytarzu szkolnym, żeby posłuchać prezentacji na temat Związku Harcerstwa Polskiego, którą wspólnie tworzyliśmy przedstawiając wykonane zadania. Dodatkowo odwiedziła nas druhna Daria, która jest drużynową jednej ze śremskich drużyn. Opowiedziała o symbolach na swoim mundurze, pokazała zdjęcia gromad zuchowych i drużyn harcerskich oraz poprosiła o znalezienie informacji na temat Janusza Korczaka, jednocześnie zapowiadając kolejną wizytę w szkole. Następnie młodsze klasy zostały zaproszone na zbiórkę zuchową przy „sztucznym ognisku”. W jej trakcie poznali obrzędy zuchowe. Mieli możliwość wysłuchać prawdziwej harcerskiej gawędy o przyjaźni, opowiadanej przez zaproszonego gościa. Ponadto samodzielnie pokolorowali znaczek zucha i brali udział w kilku zabawach. Starsze klasy próbowały natomiast nazwać tajemnicze harcerskie przedmioty i znaleźć ich zastosowanie. Mieli możliwość spakować harcerski plecak, a nawet wejść do śpiwora. Odważni uczniowie przymierzali także harcerską pałatkę, czyli strój „wyjściowy” harcerzy.

Na zakończenie wszyscy pożegnaliśmy się harcerską iskrą przyjaźni i rozeszliśmy do klas. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z apelu, do dziś pozdrawiają się harcerskim CZUWAJ!, mijając się na korytarzu.

Możliwość komentowania została wyłączona.