Grali w bocce

Działacze Klubu Olimpiad Specjalnych „ROKTAR” Baranowo byli gospodarzami VI Regionalnego Turnieju w Bocce, jaki w środę 23 maja odbył się w Rokietnicy. W imprezie wzięło udział 72 zawodników reprezentujących 12 klubów z Grodziska Wlkp., Kłecka, Szamotuł, Gębic, Poznania, Mosiny, Trzcianki. W gronie rywalizujących o medale nie zabrakło również przedstawicieli śremskiego „Geparda”.

Spośród naszych graczy najlepiej w sportowej rywalizacji poradził sobie Maciej Dudziak, który w swojej grupie sprawnościowej odnotował komplet wygranych meczy, a tym samym w pełni zasłużenie stanął na najwyższym podium – brawo! Ze startu w zawodach zadowolona była także Kinga Nowicka, która podobnie jak przed rokiem wywalczyła srebrny medal. Ku swojej radości wymarzone miejsce na podium zajęli także nasi pozostali reprezentanci – Kamil Augustyniak i Rafał Michałowski. Grając ze zmiennym szczęściem, odnotowując na swoim koncie zarówno wygrane jak i przegrane mecze wywalczyli brązowe krążki.

Analizując zarówno poziom zaprezentowanych umiejętności jak i osiągnięcia przedstawicieli „Geparda” można uznać ich występ w Rokietnicy za bardzo udany. Nasi zawodnicy precyzyjnie wybijali kule przeciwnika, skutecznie puentowali, a nade wszystko wzorowo zachowywali się na boisku podczas rozgrywanych pojedynków. Taka postawa bardzo cieszy – tak trzymać! 

Kończąc naszą relację z Rokietnicy zamieszczamy kilka podstawowych informacji o grze w bocce. Jej ojczyzną, krajem z którego się wywodzi są Włochy. Zgodnie z przepisami Olimpiad Specjalnych do gry używa się kul w kolorach – czerwonym i zielonym. Bocce może być rozgrywane na różnych rodzajach nawierzchni (sztuczna trawa, specjalna wykładzina, trawa naturalna) w zależności od możliwości organizatora zawodów. Celem grających –  najprościej mówiąc – jest zagranie swojej kuli tak by znalazła się ona jak najbliżej celu jakim jest mała biała kula tzw. pallina. W ramach tej dyscypliny rozgrywane są następujące konkurencje: a) singiel (każdy z zawodników ma do dyspozycji po 4 kule), b) debel (każdy z członków dwuosobowego zespołu ma po dwie kule), c) zespół 4-osobowy (każdy członek teamu ma po jednej kuli). Przepisy Olimpiad Specjalnych określają, że w przypadku gier singlowych i deblowych gra kończy się w momencie zdobycia 12 punktów przez jedną ze stron. W rywalizacji zespołów 4-osobowych gra toczy się z kolei do zdobycia 16 punktów przez jedną z ekip.

Drogi Czytelniku naszej szkolnej strony internetowej, jeśli zainteresowała Cię gra w bocce i chciałbyś poznać ją lepiej to wejdź na stronę www.olimpiadyspecjalne.pl – w zakładce „sport” wyszukaj bocce, po czym zerknij do oficjalnych przepisów. Po opanowaniu teoretycznych zasad zapraszamy do gry. 

Możliwość komentowania została wyłączona.