Jubileusz za nami

Bardzo wiele pozytywnych komentarzy towarzyszyło zakończonym w piątek 25 października 2013 roku obchodom podwójnego jubileuszu naszej szkoły.

Tego dnia w hali sportowej „Bazar” odbyła się główna uroczystość zwieńczająca „Rok z „Trójką” poświęcony 100-leciu budynku i 40-leciu utworzenia Szkoły Specjalnej w Śremie. Obok licznie przybyłych przedstawicieli władz samorządowych zarówno powiatowych jak i gminnych ze starostą Piotrem Rutą i burmistrzem Adamem Lewandowskim na czele, na jubileuszowym spotkaniu nie zabrakło także reprezentantów różnych instytucji i organizacji lokalnych, dyrektorów szkół, księdza prałata Mariana Bruckiego, sympatyków naszej szkoły, byłych nauczycieli, absolwentów różnych roczników jak i sporej grupy rodziców naszych obecnych i byłych uczniów.

Zgodnie z harmonogramem piątkowej uroczystości po krótkim, oficjalnym powitaniu odbyła się część artystyczna. Jej celem było zaprezentowanie aktualnego wizerunku szkoły oraz przypomnienie najważniejszych faktów związanych ze stuletnią historią budynku.

W trakcie przedstawienia przy dźwiękach muzyki i przeróżnych odgłosów uczniowie ukazywali ważne aspekty naszej działalności: naukę na standardowych lekcjach, terapię, sport, zajęcia z gospodarstwa domowego oraz prace praktyczno – techniczne. Doskonale zaprezentowali także wątek przedstawienia nawiązujący do okresu powstawania szkoły. Wcielając się rewelacyjnie w aktorskie role przenieśli widownię w czasy jej budowania, poświęcenia i oddania do użytku, wojny i okresu po wyzwoleniu. Finałem przedstawienia było wspólne wykonanie przez uczniów i pracowników „Trójki” wielkiego przeboju Stanisława Sojki „Tolerancja” (wielkie słowa uznania dla Wojciecha Urbaniaka – absolwenta naszej szkoły, który doskonale zaśpiewał partie solowe utworu).

Dalszą część uroczystości wypełniły przemówienia gości, życzenia, wspomnienia, a także spontaniczne rozmowy przy jubileuszowym torcie i domowych wypiekach. Te ostatnie zrobiły prawdziwą furorę. Ciasto z czerwonym paskiem, ciasto zgodne z podstawą programową, krajanka Kuratora Oświaty, kwadraciki matematyczki, wariacje chemiczki, rarytasy przewodniczącego klasy, szarlotka zjadana pod ławką i wiele innych oświatowych wypieków na długo pozostanie w pamięci uczestników piątkowego święta „Trójki”.

W planie jubileuszowej imprezy nie mogło zabraknąć zwiedzania budynku szkoły. W pomieszczeniach na parterze na zwiedzających czekały wystawy tematyczne: a) historyczna, w której można było zobaczyć  pamiątki, zdjęcia, przedmioty, które udało nam się zebrać od absolwentów, część z  nich pochodziła też ze szkolnego archiwum, b) artystyczna, gdzie zgromadzono wybrane prace naszych uczniów, c) sportowa, pozwalająca zapoznać się  z działalnością sportową, szkoły, a w szczególności z dokonaniami zawodników Klubu Olimpiad Specjalnych „Gepard”.

Co godne zauważenia, goście nie omijali również budynku dawnych toalet, gdzie obecnie znajdują się salki terapeutyczne. Nauczyciele przygotowali tam ekspozycję dotyczącą wybranych terapii prowadzonych w naszej szkole.

Zwiedzający budynek mieli również okazję, by na moment usiąść w szkolnych kawiarenkach przygotowanych na okoliczność jubileuszowego spotkania. Przy kawie i słodkościach toczyły się spontaniczne rozmowy, nie brakowało wspomnień z dawnych lat oraz wielu pozytywnych komentarzy pod adresem organizatorów piątkowej uroczystości.

Gratulacje!!! Dziękuję za zaproszenie. Występ uczniów wspaniały!!! Trzymajcie tak dalej” – Wasz Przyjaciel Krystyna Jechura, „W imieniu nauczycieli emerytów wyrażam uznanie dla p. Dyrektor, nauczycieli i pracowników szkoły za wspaniałe zorganizowanie rocznicy 40-lecia Szkoły Specjalnej…” – Krystyna Łakoma, „Jestem zbudowany tym co zobaczyłem w szkole w dniu 25.10.2013 roku. Dziękuję p. dyrektor oraz całemu gronu pedagogicznemu za pracę, która jest nieoceniona dla dzieci i ich rodzin. Mam nadzieję, że pozostaniecie w ich pamięci na zawsze tak jak pozostaniecie w mojej. Życząc szkole dalszych sukcesów w tak trudnej pracy” – Przewodniczący Rady Powiatu Roman Szydłowski.

Te i inne – pełne życzliwości i miłych słów – wpisy na zawsze pozostaną w pamiątkowej księdze, która obok licznych zdjęć, filmów czy artykułów prasowych przypominać będzie o uroczystości podwójnego jubileuszu naszej szkoły. Jesteśmy przekonani, że uczestnicy piątkowego spotkania wielokrotnie wracać będą pamięcią do wydarzeń z dnia 25 października 2013 roku. Do zobaczenia na 50-tych urodzinach „Trójki”.                                                                                                                  Anna Szelejewska, Maciej Maćkowiak

Ps.

Przygotowania do obchodów podwójnego Jubileuszu rozpoczęliśmy kilka miesięcy temu. Nie brakowało chęci, zapału i wielu oryginalnych pomysłów. Najważniejsze było to, by pokazać uczniów, naszą codzienną pracę oraz włączyć w przygotowania całą społeczność szkolną. To miała być nasza wspólna impreza, wspólne świętowanie. Ponad setka ludzi na scenie – uczniowie, pracownicy szkoły. Czy to może się udać?…

Próby przedstawienia i śpiewu rozpoczęliśmy we wrześniu br. Trzy razy w tygodniu na scenie w „Bazarze”… oraz codziennie, niemal jak kiedyś hymn, śpiewaliśmy utwór finałowy.

Każdy dał coś od siebie – uczniowie, rodzice, nauczyciele i  pracownicy szkoły. Ktoś wymyślił scenariusz, ktoś przygotował sale tematyczne, ktoś przygotowywał aktorów, ktoś piekł i kroił  placki, ktoś pobiegł do sklepu po wstążki, ktoś wypisywał zaproszenia, ktoś pilnował włącznika światła, ktoś rozstawił krzesła, ktoś pożyczył sutannę, ktoś,…  ktoś …. można by wymieniać jeszcze długo. Wszystkie ręce i .. nogi były zajęte. Nawet jeśli było to coś niewielkiego, to bez tego nie byłoby tak pięknie.

Dziękujemy wszystkim – uczniom, nauczycielom, rodzicom, pracownikom  za czas, zaangażowanie, wysiłek, pomysły, wyrozumiałość, emocje. Bez fałszywej skromności, z dumą możemy stwierdzić, że udało nam się wszystkimi stworzyć coś fajnego!

Dziękujemy również przyjaciołom i sponsorom zarówno piątkowej uroczystości jak i  całego roku jubileuszowego – dzięki Wam mogliśmy uczynić ten dzień jeszcze bardziej wyjątkowym. W tym miejscu przypominamy, że  patronat honorowy nad jubileuszowymi obchodami „Roku z Trójką” objął Starosta Śremski Piotr Ruta, a sponsorami naszego przedsięwzięcia byli:

Starostwo Powiatowe w Śremie

Urząd Miasta w Śremie

ARKOCH

Centrum Ogrodnicze Sójka Jacek

Społem PSS w Śremie

Bejot

Studio Reklamy Jag

studio fotograficzne Fuji Flesz

Restauracja Cafe Nova,

Hamster

Pracownia Florystyczno Artystyczna „Milano”, pl. 20 października 18


Informacje o uroczystości w TV Relax

Zdjęcia z uroczystości  FOTO 1  oraz FOTO 2

O nas: Powiat Śremski

O nas: www.srem.naszemiasto.pl

Absolwenci Publicznej Szkoły Powszechnej Męskiej Nr 1 w Śremie w roku szkolnym 1947/48

Możliwość komentowania została wyłączona.