„Mam to w genach”, „Lipa 21”, „Linia Prosta”… przeżyjmy to raz jeszcze!

Zgodnie z tradycją 21 marca powitamy oficjalnie WIOSNĘ. Jednocześnie – dokładnie w tym dniu – obchodzić będziemy także ustanowiony w 2005 roku Światowy Dzień Zespołu Downa. Korzystając z okazji przypominamy, że wprowadzenie tego wydarzenia do kalendarza miało na celu przede wszystkim zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw ludzi z tą wadą genetyczną oraz integracja z nimi.

W obchody tego wyjątkowego święta od kilku już lat aktywnie włącza się nasza szkoła. Niestety z uwagi na zawieszenie zajęć z powodu pandemii koronawirusa plany jakie mieliśmy odnośnie uświetnienia Światowego Dnia Zespołu Downa w roku 2020 musiały ulec zmianie. W zaistniałej sytuacji postanowiliśmy przypomnieć Czytelnikom naszej strony w jaki sposób świętowaliśmy w minionych latach.

MAM TO W GENACH” – taki tytuł nadaliśmy wystawie fotograficznej jaką urządziliśmy w marcu 2013 roku. Ideą przygotowanej wówczas ekspozycji było ukazanie osób z zespołem Downa  jako ludzi mających swoje marzenia, zainteresowania, pasje. Na uroczyste otwarcie wystawy, a jednocześnie na pierwsze w naszej placówce obchody Światowego Dnia Zespołu Downa zaprosiliśmy władze powiatu i miasta, przedstawicieli lokalnych instytucji, sponsorów oraz media. Wśród przybyłych gości nie zabrakło także rodziców osób będących bohaterami ekspozycji. Co istotne, nasza wystawa miała charakter mobilny! Fotografie były prezentowane podczas  Targów Edukacyjnych, w Galerii Handlowej PSS, Liceum Ogólnokształcącym, na terenie Śremskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Staszica oraz w Starostwie Powiatowym. W ramach naszej kampanii zorganizowaliśmy ponadto okolicznościowe warsztaty dla uczniów z LO i „Ekonomika”.

Rok później (2014) nasze szkolne obchody Światowego Dnia Zespołu Downa przybrały formę spotkania integracyjnego, w którym uczestniczyła grupa młodzieży ze śremskiego Gimnazjum nr 2. Nasi goście mieli okazję wziąć udział w warsztatach kulinarnych oraz zagrać w boule. Dzięki takiej formie zajęć obie strony miały znakomitą okazję aby poznać się wzajemnie.

Lipa 21” –  to kolejna z naszych inicjatyw, która uświetniła obchody Światowego Dnia Zespołu Downa w 2015 roku. To wtedy – pięć lat temu – przy pięknej słonecznej pogodzie w obecności zaproszonych gości i całej społeczności szkolnej posadziliśmy drzewo w pasie zieleni przylegającym do budynku „Trójki”. Dla uczczenia wszystkich uczniów i absolwentów, którzy mają dodatkowy chromosom  21 posadzonemu drzewu nadaliśmy imię „Lipa 21”.

W kolejnych latach chcąc zwrócić uwagę na osoby z zespołem Downa organizowaliśmy wystawy zdjęć „Lubię Cię”, „Mam zespół Przyjaciół”, włączaliśmy się ponadto w ogólnopolskie kampanie „Kolorowe skarpetki włóż dziś, tolerancyjny bądź zawsze” oraz „Linia Prosta”.  

Sobota – 21 marca br. po raz ósmy w historii naszej szkoły przystępujemy do obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa. Korzystając z okazji przypominamy, że tego dnia tradycją jest założenie dwóch różnych skarpetek. Załóżmy je dziś w domu. Chętnych zachęcamy do wklejenia zdjęć w komentarzu. Pokażmy ilu nas jest.

Film: Makaton

Możliwość komentowania została wyłączona.