Warsztat Terapii Zajęciowej w Śremie był marzeniem wielu rodziców dzieci z niepełnosprawnością. Pamiętamy, jak wielokrotnie rozmawialiśmy w szkole o tym co będą robić ich dzieci po ukończeniu edukacji.
Spędzać aktywnie czas, czy biernie „siedzieć w domu”? Wielu z niepokojem patrzyło w przyszłość, obawiając się braku perspektyw dla swoich dzieci. Pamiętamy jak wyobrażaliśmy sobie czas, że w naszym mieście powstanie kolejna placówka dla dorosłych osób z niepełnosprawnością – warsztat terapii zajęciowej. Wiemy, ile czasu i starań zabrało rodzicom oraz członkom Stowarzyszenia, aby te marzenia zrealizować, bo na snuciu planów się nie kończyło.
W ubiegłym roku po wielu latach działań, dzięki decyzji starosty Powiatu Śremskiego Zenona Jahnsa, Śremskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych TRÓJKA, działające przy naszej szkole, otrzymało zielone światło, aby rozpocząć procedurę otwarcia pierwszego w naszym powiecie WTZ. Starosta wyznaczył też lokalizację – śremski szpital, część wyremontowanego piętra, z dostępem do windy (co dla nas bardzo ważne).
W ciągu kilku miesięcy, pełnych pisania i wypełniania dziesiątek stron dokumentów i projektów, wielu spotkań i rozmów, zakupów, stosu faktur, tysiąca telefonów, pracowaliśmy z prezesem Stowarzyszenia Dominiką Stefaniak, aby Warsztat Terapii Zajęciowej był miejscem jakie wymarzyliśmy sobie z rodzicami. W naszych działaniach wspierało nas Starostwo Powiatowe oraz PCPR.
1 grudnia 2016 roku to pierwszy dzień, w którym uczestnicy będą mogli oficjalnie przekroczyć próg „swojego Warsztatu” i rozpocząć w nim systematyczną rehabilitację społeczną i zawodową, aby w przyszłości – bo taki jest cel palcówki – mieć możliwość wejścia na rynek pracy. Codziennie będą brali udział w wielu zadaniach terapeutycznych i rehabilitacyjnych w profesjonalnych pracowniach – stolarskiej, rękodzieła artystycznego, ogrodniczo – bukieciarskiej, gospodarstwa domowego, multimedialnej, krawieckiej. Będą znajdować się również pod opieką rehabilitanta oraz psychologa. Na pewno między uczestnikami i terapeutami pojawią się dobre relacje, będzie też czas na ważne rozmowy i śmiech. Pewnie nawiążą przyjaźnie, bo to również bardzo ważne.
Chcemy, aby śremski WTZ był dobrym miejscem dla osób z niepełnosprawnością. Dobrym pod względem mądrych celów i planów, profesjonalnej rehabilitacji, fachowej kadry, nowoczesnego wyposażenia, estetycznego wyglądu.
Dziękujemy wszystkim, dzięki którym 1 grudnia to początek czegoś nowego, ciekawego i dobrego dla wielu dorosłych osób z niepełnosprawnością.