2 grudnia br. odwiedziliśmy tajemniczą część biblioteki zwaną „Mediateką”. Panie serdecznie nas przywitały i wspomniały żartobliwie, że to jedyna sala w bibliotece bez książek. W pomieszczeniu znajdują się bowiem tylko płyty z piosenkami, filmami oraz audiobooki.
Na początku spotkania obejrzeliśmy prezentację na temat tradycji świąt Bożego Narodzenia. Mimo, że od lat uczymy się o tradycjach w szkole to poznaliśmy dwa nowe terminy, a mianowicie: światy (ozdoby z opłatka) oraz podłaźnik (ozdobna gałązka iglasta – dawna choinka). Następnie wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę „Przybieżeli do Betlejem”. Panie bibliotekarki były zachwycone naszą znajomością poszczególnych zwrotek kolędy.
Kolejną niespodzianką jaka czekała na nas był film familijny „Mikołaj i spółka”. Była to zabawna komedia o przygodach współczesnego Mikołaja. Uczniowie śmiali się do rozpuku i prosili byśmy obejrzeli film jeszcze raz. Na koniec panie przygotowały dla nas zagadki oraz quiz o świętach na podstawie przedstawionej prezentacji oraz obejrzanego filmu. Uczniowie świetnie poradzili sobie z zadaniami.
Lekcja w „Mediatece” bardzo podobała się naszym podopiecznym. Co ciekawe, uczniowie sami zaproponowali kolejne spotkanie w nowym roku. Panie bibliotekarki były natomiast zachwycone naszą wiedzą na temat świąt bożonarodzeniowych. Podziękowały za grzeczne zachowanie podczas zajęć oraz wspólne kolędowanie. Podkreśliły przy tym, że tradycja wspólnego kolędowania niestety zanika, gdyż ludzie włączają w święta płyty lub telewizję, a przez to nie znają wielu słów naszych, polskich kolęd. Nie zapominajmy zatem o staropolskich tradycjach, podtrzymujmy je.