Spotkanie z Pierwszą Damą RP

Środa, 19 października, godzina 10.35…

Na Dworcu PKP Warszawa Centralna zatrzymuje się pociąg z Poznania. Wśród wysiadających pasażerów znajdują się zawodnik „Geparda” – Tobiasz Zawierta i zawodniczka „Mustangów” Poznań – Justyna Modrzyńska. Przybyli do stolicy wraz Maciejem Turajskim – trenerem pływania, który na przełomie czerwca i lipca br. towarzyszył im podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Atenach.

Przyjechali do Warszawy na specjalne zaproszenie Pierwszej Damy RP Pani Anny Komorowskiej skierowane do wszystkich członków polskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych – uczestników igrzysk w Grecji.

„Po opuszczeniu dworca, wskoczyliśmy do taksówki i pomknęliśmy na ulicę Senatorską, gdzie zaplanowano spotkanie całej ekipy. Po szybkim przywitaniu i przebraniu się w reprezentacyjne stroje udaliśmy się do Pałacu Prezydenckiego. Przy wejściu żołnierze ochrony skrupulatnie sprawdzili nasze dowody osobiste, po czym musieliśmy przejść przez specjalną bramkę wykrywającą metale i …wreszcie dostaliśmy się do pałacu. Tam zaopiekowała się nami pani z kancelarii prezydenta i wraz z nią rozpoczęliśmy zwiedzanie…” – relacjonuje Maciej Turajski.

Jak się okazuje ta niezwykle interesująca przechadzka zakończyła się w sali, w której wręczane są najważniejsze odznaczenia państwowe i dokonywane są powołania na najwyższe stanowiska w naszym państwie. W tejże sali odbywają się również oficjalne kolacje. „Warto wiedzieć ponadto, że w tym szczególnym pomieszczeniu   wisi przepiękny żyrandol wykonany z 3600 kryształów i ważący 420 kg!” – uzupełnia  Maciej Turajski.

Kolejnym punktem wizyty w Pałacu Prezydenckim było długo oczekiwane spotkanie z Panią Prezydentową Anną Komorowską. Pojawiło się na nim liczne grono zaproszonych gości i oficjeli. Wśród nich znaleźli się między innymi Jolanta Kwaśniewska, Katarzyna Frank-Niemczycka (prezes Olimpiady Specjalne Polska), Adam Giersz (Minister Sportu i Turystyki, znany i ceniony trener tenisa stołowego), Dorota Idzi (medialny „wizerunek” głównego sponsora Olimpiad Specjalnych – firmy PGE – Polska Grupa Energetyczna). Na spotkanie bardzo licznie przybyli również przedstawiciele największych mediów – zarówno prasowych, radiowych jak i telewizyjnych.

W trakcie uroczystości Pani Prezydentowa powróciła wspomnieniami do Aten i dziękowała, że mogła towarzyszyć polskiej ekipie w igrzyskach. Podkreślała, iż jest bardzo dumna z postawy naszych zawodników i cieszy się z ich dokonań . Mówiąc o stowarzyszeniu Olimpiady Specjalne Polska zwracała uwagę na jego wielką rolę w upowszechnianiu sportu wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Jak informuje Maciej Turajski bezpośrednio po wystąpieniu Pani Anny Komorowskiej, kilka słów wygłosiła Prezes Olimpiady Specjalne Polska Pani Katarzyna – Frank Niemczycka po czym wszyscy zaproszeni zostali do sali bankietowej.

„Tam, czekało na nas – małe co nie coJ – czyli przepyszna zupa z kurczakiem, dużo słodkości i owoców. Naturalnie „wymietliśmy”J wszystko. W trakcie poczęstunku nasi zawodnicy mieli wreszcie okazję by uścisnąć dłoń Pani Prezydentowej, zrobić pamiątkowe zdjęcie i porozmawiać z trenerami. Na zakończenie pobytu każdy dostał upominek od TVP w postaci filmu nakręconego w czasie igrzysk w Atenach”

Środa, 19 października, godzina 19.39…

Na Dworcu Poznań Główny zatrzymuje się pociąg z Warszawy. Wśród wysiadających pasażerów znajduje się Tobiasz, Justyna i ich opiekun Maciej Turajski. Tu kończy się ich wspaniała przygoda rozpoczęta w czerwcu, w dalekiej Grecji…                                                                                                                          (MM)

Przypomnienie!

Reprezentant „Geparda” Śrem – Tobiasz Zawierta reprezentował Polskę podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych – Ateny 2011 odbywających się w Grecji. Startował w pływaniu i wywalczył:

a)    srebrny medal na 25 m stylem grzbietowym,

b)    brązowy medal na 25 stylem dowolnym

c)    4 miejsce w sztafecie 4X25 stylem dowolnym

 

Możliwość komentowania została wyłączona.