Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa. Dzień ten jest w sposób wyjątkowy obchodzony od 2006 roku. Od ubiegłego roku odbywa się oficjalnie pod patronatem ONZ. Data nie jest przypadkowa. Związana jest z obecnością dodatkowego, trzeciego chromosomu 21.

To także pierwszy dzień wiosny – początek nowego życia, myślenia… Z tej okazji na wszystkich kontynentach odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw ludzi z tą wadą genetyczną oraz integracja z nimi.

Chcąc włączyć się w ogólnoświatowe obchody postanowiliśmy zorganizować wystawę fotografii, których bohaterami są  nasi uczniowie. Nadaliśmy jej tutuł „MAM TO W GENACH”.

Idea ekspozycji jest prosta – ukazanie osób z zespołem Downa jako ludzi, którzy mają swoje marzenia, pasje, zainteresowania. Uważamy, że niepełnosprawność nie czyni ludzi gorszymi, ani też lepszymi. Nie daje prawa do traktowania osób z niepełnosprawnością pogardliwie, infantylnie, z lekceważeniem litością, jak i gloryfikowania. Osoby te ze względu na specyficzne trudności związane z wadą genetyczną potrzebują specjalnego wsparcia w zakresie edukacji, terapii czy opieki medycznej. Jednak tak jak wszyscy mają prawo do godnego życia, miłości, przyjaźni, pracy, realizacji marzeń i planów, bycia sobą…

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w naszej szkole. Zaprosiliśmy na nie władze powiatu i miasta, przedstawicieli lokalnych instytucji, sponsorów oraz media. Wśród przybyłych gości nie zabrakło także rodziców osób będących bohaterami ekspozycji.

Nasza wystawa ma charakter mobilny. Fotografie będą pokazywane podczas Targów Edukacyjnych, w Galerii Handlowej PSS, Liceum Ogólnokształcącym, na terenie obiektu Śremskiego Sportu przy ul. Staszica 1 oraz w Starostwie Powiatowym.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom, które pomogły nam w realizacji naszego projektu. W szczególności wdzięczni jesteśmy sponsorom: studiu Fuji Flesz, Studiu Reklamy JAG oraz firmie Bejot.

Dziękujemy za umożliwienie pokazania naszej wystawy w Starostwie Powiatowym, w Galerii PSS, na terenie obiektu Śremski Sport, Liceum Ogólnokształcącym w Śremie.

Dziękujemy za umożliwienie realizacji sesji na:  terenie obiektu Śremskiego Sportu, TKKF Sokół, kościoła farnego, butiku BUM.

Link, pod którym można obejrzeć relację w tvrelax

http://www.tvrelax.pl/s/f/player.swf?&vdo=/v/201303_079.flv&advert=/v/r-wiadomosci.flv&autoplay=true&sound=80&tracker=informacje/wiadomosci/4661&

Możliwość komentowania została wyłączona.