Warcaby na topie!

Warcaby na topieWtorek 23 stycznia 2018 r. na trwałe zapisze się w historii naszej placówki. Tego dnia zainaugurowane zostały bowiem Indywidualne Mistrzostwa ZSS w Warcaby. Do rywalizacji w pierwszej edycji zawodów przystąpiło 30 uczniów. Zgodnie z przyjętym regulaminem turniej odbywa się z podziałem na kategorię dziewcząt (14 uczestniczek) i chłopców (16 zawodników). Impreza rozgrywana jest systemem pucharowym – radzieckim (do dwóch przegranych), w którym dwie porażki eliminują uczestnika z imprezy.

W trakcie dwóch dni sportowych zmagań (uczniowie grają w trakcie wybranych przerw –  przyp. red.) udało się rozegrać 25 spotkań. W większości z nich wygrywali faworyci, choć nie zabrakło niespodzianek. Za taką można bez wątpienia uznać przegraną Marcina Drzewieckiego (II GIMN.) z Patrykiem Szczęsnym (I PdP). Ten ostatni spisuje się jak dotąd rewelacyjnie bowiem na swoim koncie odnotował już trzy wygrane mecze (wygrane z Patrykiem Hamulskim, Marcinem Drzewieckim, Szymonem Kubiakiem) – brawo!

W turnieju dziewcząt świetnie wystartowały faworytki do mistrzowskiej korony, a mianowicie Martyna Grelus i Jagoda Menzel. Obie nie zaznały jeszcze porażki i pewnie zmierzają do finału imprezy. Czy któraś z pozostałych uczestniczek zawodów zdoła je pokonać? Odpowiedź na to pytanie i zapewne na kilka innych poznamy jeszcze przed feriami.

Uczniów, którzy nie biorą udziału w turnieju zachęcamy do dopingowania swoich koleżanek i kolegów. Trzymajcie kciuki za grających. Wszystkich – zarówno uczniów jak i pracowników szkoły, którzy chcieliby przyjrzeć się sportowym zmaganiom – zapraszamy do klasopracowni nr 6, gdzie rozgrywane są zawody.

Korzystając z okazji załączamy kilka ciekawostek związanych z warcabami. Jak się okazuje jest to jedna z najstarszych gier planszowych. Czy wiedzieliście, że warcaby znane w dzisiejszej postaci wywodzą się z Hiszpanii? Według znawców tematu powstały tam na przełomie XV i XVI wieku. Aktualnie należą do dyscyplin sportowych, w których rozgrywane są mistrzostwa poszczególnych krajów, kontynentów i świata. W naszym kraju regularne rozgrywki warcabowe rozpoczęto w 1973 roku. Cztery lata później (1977) zorganizowane zostały I Indywidualne Mistrzostwa Polski. Pod względem sportowym za najlepszych warcabistów na świecie uznaje się Rosjan.

Możliwość komentowania została wyłączona.