Wizyta w „Śremskich Wodociągach”

wodociagiW marcu br. gimnazjaliści oraz uczniowie kl. VII mieli okazję zwiedzić dwa obiekty –  Stację Uzdatniania Wody oraz Laboratorium Badania Wody – należące do jednej z najważniejszych śremskich firm, a mianowicie „Śremskich Wodociągów”.

W trakcie zwiedzania pierwszego z nich, uczestnicy wycieczki zapoznali się z jego historią oraz zaznajomieni zostali z procesem technologicznym oczyszczania wody do picia.  Ponadto dowiedzieli się między innymi, że mamy 23 podziemne ujęcia wody, które zaopatrują 5 stacji uzdatniania wody znajdujących się w Śremie, Nochowie, Gaju, Dąbrowie i Orkowie. Jak się okazuje woda pochodząca z ujęcia – tzw. woda surowa jest trudna do uzdatniania ze względu na bardzo dużą zawartość żelaza i manganu, dlatego konieczne jest jej dwustopniowe filtrowanie. Co ważne, nasi uczniowie mogli bezpośrednio zobaczyć miejsce filtrowania wody. Tam mieli okazję porównać wodę wchodzącą do pierwszego filtra – zawierającą żelazo i mangan – z tą wychodzącą, po przejściu całego procesu filtrowania.

Drugi ze zwiedzanych podczas marcowej wycieczki obiektów to laboratorium służące do badania wody pitnej. Jego pracownicy przyjęli naszych uczniów bardzo serdecznie i stworzyli im możliwość wykonania kilku prostych doświadczeń. Uczniowie mogli zobaczyć także sprzęt niezbędny do pracy w laboratorium chemicznym

Na koniec pobytu w obiektach „Śremskich Wodociągów” zostaliśmy obdarowani papierkami uniwersalnymi oraz instrukcją do samodzielnego wykonania doświadczeń w domu. Wypada mieć nadzieję, że dzięki tak ciekawym wycieczkom uczniowie – mówiąc językiem młodzieżowym – „poczują chemię do chemii”, a uzyskane informacje wykorzystają w szkole, między innymi podczas omawiania zagadnień związanych z wodą.

Możliwość komentowania została wyłączona.