Wtorkowe przedpołudnie, 26 sierpnia, stadion CWZS „Zawisza”… Konrad Skrętkowski (KOS „Herkules” Szamotuły) przechwytuje pałeczkę i rusza na ostatnią prostą biegu sztafetowego 4 x 100 metrów. Biegnie fenomenalnie, niweluje stratę do dwóch rywali i przy wspaniałym dopingu z trybun jako pierwszy mija linię mety – złoto dla sztafety OR Wielkopolskie – Poznań! „Konrad jest wielki, to jego trzecie złoto podczas igrzysk” – komentują miłośnicy lekkoatletyki. Trudno się z nimi nie zgodzić…
W tym samym czasie, gdy nasza sztafeta odbiera wymarzone medale, na boisku piłkarskim kończy się mecz finałowy pomiędzy reprezentacjami OR Wielkopolskie – Poznań i OR Podkarpackie. Pojedynek jest bardzo wyrównany, a jedyną bramkę na wagę złota pięknym strzałem głową zdobywa Krzysztof Winkhof . Radość sympatyków ekipy z Wielkopolski nie ma granic…
W tak miłej dla nas – reprezentantów OR Wielkopolskie-Poznań – atmosferze kończą się X Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych rozgrywane w Bydgoszczy. Ostatnim akcentem tej niezwykłej imprezy jest ceremonia zamknięcia odbywająca się na stadionie „Zawiszy”. Uczestniczą w niej zawodnicy z wszystkich oddziałów regionalnych wraz ze swoimi opiekunami, trenerami. Nie brak też sędziów, wolontariuszy, przedstawicieli lokalnych władz, sponsorów oraz organizatorów imprezy. Około godziny 13.00 gaśnie olimpijski znicz, a tym samym X Ogólnopolskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych przechodzą do historii.
W tej niezwykłej sportowej przygodzie brali udział między innymi przedstawiciele naszego szkolnego klubu „Gepard”, którzy zaprezentowali się w bowlingu (Joanna Paluszkiewicz, Mateusz Ignaszewski) oraz tenisie stołowym (Tobiasz Zawierta, Szymon Tomaszewski).
„Gepardowcy” pokazali się z bardzo dobrej strony starając się osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Marzenia o złotym medalu zrealizował jedynie Szymon, ale brawa należą się każdemu reprezentantowi „Geparda” bez wyjątku. Możemy być z nich dumni!
Słowa uznania należą się pingpongistom, którzy wywalczyli trzy medale. Dwa z nich zdobył Tobiasz Zawierta (srebro w grze pojedynczej, srebro w grze mieszanej z Ewą Barcz). Trzeci krążek wywalczył wspomniany już Szymon Tomaszewski. Co ważne, złoto z Bydgoszczy daje mu szansę na zakwalifikowanie się do składu drużyny, która w 2015 roku reprezentować będzie Polskę na XIV Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Trzymajmy kciuki by dopisało mu szczęście!
Na sportowych arenach w Bydgoszczy nie zawiedli także nasi bowlingowcy. Ze swoich startów zadowolona może być zwłaszcza Joanna Paluszkiewicz, która wróciła do Śremu z brązem w grze indywidualnej oraz srebrem wywalczonym wspólnie z Mateuszem Ignaszewskim w grze deblowej.
Podsumowując 4-dniowe igrzyska trzeba przyznać, że zostały doskonale przygotowane zarówno od strony organizacyjnej jak i sportowej – brawa dla gospodarzy! Zorganizować zawody dla tysiąca sportowców, zapewnić im wyżywienie, nocleg, zadbać o atrakcyjny program rekreacyjno-kulturalny to nie lada wyzwanie. Korzystając z okazji warto w tym miejscu podać kilka danych statystycznych związanych z igrzyskami, które obrazują rozmiary tego przedsięwzięcia. Jak już wspomniano zgromadziły one na starcie 1000 zawodników, którym towarzyszyło 340 trenerów i opiekunów, 130 sędziów, 500 wolontariuszy, 96 osób obsługi technicznej, 23 osoby opieki medycznej, 90 przedstawicieli komitetu organizacyjnego – łącznie ponad dwa tysiące uczestników.
Zawody rozgrywane były w 10 dyscyplinach oficjalnych – badminton, bowling, gimnastyka, kolarstwo, lekkoatletyka, piłka nożna, pływanie, tenis, tenis stołowy, trójbój siłowy oraz 2 dyscyplinach pokazowych – golf, judo.
W trakcie igrzysk realizowany był także program „Zdrowi Sportowcy” w ramach, którego zawodnicy objęci zostali badaniami okulistycznymi, laryngologicznymi, stomatologicznymi, dermatologicznymi, podiatrycznymi stóp oraz badaniami równowagi i postawy ciała.