Zachwyceni Śląskiem!

Za nami kolejna edycja turystycznego projektu „Rozwińmy skrzydła”, dzięki któremu zawodnicy Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska Wielkopolskie – Poznań od kilku już lat mają okazję poznawać różne zakątki naszego kraju. Tym razem nasi podopieczni udali się na Śląsk. W niezapomnianym wyjeździe (09 – 11.10.18 r. – przyp.red.) wzięło udział 40 uczestników reprezentujących Kluby Olimpiad Specjalnych z Szamotuł, Trzcianki, Poznania, Leszna, Rawicza, Rydzyny. Co ważne, w autobusie znalazło się także miejsce dla sześcioosobowej grupy „Geparda” Śrem.

99 wież i wieżyczek, 365 pomieszczeń, oryginalne wnętrza, piękny park – to największe atrakcje Zamku Moszna, który był pierwszym celem naszej trzydniowej, październikowej wyprawy. W trakcie zwiedzania tego bajkowego obiektu wszyscy uczestnicy mieli okazję spróbować swoich sił w walce na miecze, wziąć udział w pokazach magii oraz lekcjach eliksirów i kaligrafii. 

Równie atrakcyjny okazał się także wieczorny spacer z przewodnikiem w Strefie Kultury Muzeum Śląskie w Katowicach podczas, którego poznawaliśmy zarówno śląską gwarę, tradycje, zwyczaje jak i legendy związane ze Śląskiem. „Frelka”, „szwarny karlus”, „hasiok”, „bebok”, „heksa” – te  wyrazy zapewne zapamiętali „Gepardowcy”. Zapytajcie ich o znaczenie tych określeń.

Pierwszy, pełen atrakcji dzień zakończył się zakwaterowaniem w pokojach hotelu „Focus” w Chorzowie, który stał się naszą bazą noclegowo – żywieniową. Kolejny okazał się równie ciekawy.

Bezpośrednio po śniadaniu udaliśmy się na wycieczkę po historycznym osiedlu górniczym „Nikiszowiec”. W trakcie tego niepowtarzalnego spaceru poznaliśmy wiele ciekawostek z życia miejscowej społeczności. W dalszej części dnia przenieśliśmy się do kręgielni „Galaktyka”, gdzie zagraliśmy w bowling. W tym miejscu warto wspomnieć, że swój oficjalny debiut na torach odnotowały przedstawicielki naszej szkoły – Magdalena Kozica, Klaudia Sadowniczyk i Julia Twardowska. Co godne zauważenia, z każdą chwilą gra sprawiała im coraz więcej radości i zadowolenia. Prawdziwym specem od bowlingu okazał się Kamil Augustyniak, który w swojej najlepszej grze uzyskał wynik 141 punktów. Na słowa uznania zasłużyli także pozostali dwaj „Gepardowcy” – Maciej Dudziak i Krzysztof Najdora.

Po sportowych zmaganiach w kręgielni nadszedł czas na zwiedzanie Sztolni Luiza w Zabrzu. Ten punkt programu dostarczył uczestnikom wycieczki fantastycznych doznań. Podzieleni na kilka grup udaliśmy się ze swoimi przewodnikami w podróż po kopalnianych korytarzach. W trakcie wędrówki mieliśmy okazję przejechać się podziemną kolejką, którą na co dzień przemieszczają się w podziemiach górnicy, ponadto zjechaliśmy windą na głębokość 40 metrów, gdzie braliśmy aktywny udział w pracach stolarskich oraz przy pomocy kilofów „fedrowaliśmy na przodku” pozyskując węgiel. Z realiami ciężkiej pracy górników w profesjonalny sposób zaznajamiał nas „gryfny” przewodnik.

To co ciekawe i atrakcyjne szybko mija. Nie inaczej było z naszym pobytem w Sztolni Luiza. W ten sposób niepostrzeżenie minęła nam środa. Po niej nadszedł czwartek, a tym samym opuściliśmy hotelowe pokoje i ruszyliśmy do Rudy Śląskiej. Tam, zgodnie z programem wycieczki mieliśmy odwiedzić największy w Polsce Warsztat Terapii Zajęciowej.

Kilkupiętrowy budynek, a w nim 26 pracowni i innych specjalistycznych pomieszczeń, sympatyczni i uśmiechnięci gospodarze, opowiadający z pasją o swojej pracy terapeuci, ciepłe i życzliwe przyjęcie, pyszny poczęstunek, wspólne oglądanie filmu, w którym wszystkie role zagrali uczestnicy warsztatu, sporo miłych słów – to wszystko zapamiętamy z pobytu w Rudzie Śląskiej.

Nasza fantastyczna wycieczka nabrała tempa i bardzo szybko zaczęła zbliżać się do mety. Przed powrotem do Śremu zatrzymaliśmy się jeszcze we Wrocławiu, gdzie zjedliśmy obiad. Przy naszej szkole zameldowaliśmy w czwartkowy wieczór kilka minut przed godziną dwudziestą. Zmęczeni podróżą, ale zachwyceni urokami trzydniowej przygody udaliśmy się do swoich domów. Już dzisiaj czekamy na kolejną edycję projektu „Rozwińmy skrzydła”.

Możliwość komentowania została wyłączona.