Zagrali na medal

Blisko 60 uczestników wzięło udział w XXI Regionalnym Turnieju Olimpiad Specjalnych w Tenisie Stołowym, jaki 14 listopada br. odbył się w hali sportowej „Bazar”. Zawody, nad którymi honorowy patronat objął Starosta Powiatu Śremskiego Zenon Jahns, już po raz czternasty zorganizowali działacze Klubu Olimpiad Specjalnych „Gepard”. Co ważne, czwartkowe zmagania po raz siódmy dedykowane były Jakubowi Walczakowi – absolwentowi ZSS w Śremie, wielokrotnemu reprezentantowi „Geparda”, którego 10-tą rocznicę śmierci (15 marca 2009r. – przyp. red.) obchodziliśmy w bieżącym roku.

Zgodnie z oficjalnym ceremoniałem Olimpiad Specjalnych  impreza rozpoczęła się od uroczystej defilady uczestników. Jako pierwsi na halę weszli miłośnicy pingponga reprezentujący poznańskie kluby „102”, „Lokomotywa – 105”, „Start -107”. Za nimi kolejno pojawiały się dalsze ekipy ze stolicy Wielkopolski – „Amikus”,  „DOA”, ”Krzemień”, „Mustangi”, „Rekiny”, „Śmiałek”. Z wielkim aplauzem powitani zostali zawodnicy KOS „Piecewo”, którzy dotarli do Śremu z odległego o blisko 200 kilometrów Jastrowia. Jako ostatni na halę weszli pingpongiści „Geparda”. Po uroczystym przemarszu i słowach powitania zabrzmiały dźwięki hymnu Olimpiad Specjalnych. Chwilę później Jakub Ruciński (KOS „Rekiny” Poznań) w imieniu zawodników wygłosił słowa przysięgi sportowej. Okolicznościową przysięgę złożyli także trenerzy i sędziowie. Oficjalnego otwarcia zawodów dokonał wicestarosta Piotr Ruta. W imieniu gospodarzy sportowych sukcesów i wielu miłych wrażeń z pobytu w Śremie życzyła z kolei dyrektor Zespołu Szkół im. Marii Grzegorzewskiej – Halina Osińska.

Miłym akcentem zamykającym ceremonię otwarcia imprezy było wręczenie – przez podinspektor Ewę Kasińską (Komenda Powiatowa Policji w Śremie) – przedstawicielom wszystkich ekip policyjnego „Pyrka”. Pluszowa maskotka wielkopolskich policjantów sprawiła zawodnikom wiele radości.

Kilkanaście minut po godzinie 10.00 rozpoczęły się wyczekiwane przez wszystkich rozgrywki sportowe. Zawodnicy rywalizowali w 14 grupach sprawnościowych, w których grano systemem „każdy z każdym”. Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwali sędziowie z Wielkopolskiego Związku Tenisa Stołowego.

W toku sportowej rywalizacji znakomite rezultaty uzyskali reprezentanci naszego „Geparda”, którzy zdobyli łącznie osiem medali. Te najcenniejsze – złote – wywalczyli: Kamil Augustyniak, Karol Marciniak, Maciej Dudziak. Ze zdobycia srebrnych krążków cieszyły się z kolei – Julita Ławniczak oraz Joanna Paluszkiewicz. Powody do radości mieli także – Maciej Skrzypczak, Patryk Szczęsny i Tobiasz Zawierta, którzy zajęli w swoich grupach trzecie miejsca, a tym samym nagrodzeni zostali brązowymi medalami. Podczas zawodów w Śremie  dzielnie walczył także Rafał Michałowski, ale tym razem nie udało mu się wskoczyć na podium i ostatecznie otrzymał olimpiadową wstążkę za 4 miejsce.

Obok doskonale dysponowanych pingpongistów „Geparda” na wielkie brawa i medale zasłużyli także wolontariusze z naszej szkoły (uczestnicy klas PdP – przyp. red.), którzy w trakcie trwania zawodów pracowali w turniejowej kawiarence. Jak się okazało znakomicie sprawdzili się także podczas ceremonii medalowej, w czasie której nosili tace z medalami towarzysząc osobom wręczającym sportowe trofea. W tym miejscu należy wspomnieć o najmłodszej z wolontariuszek – Marcie Janaszak, która podobnie jak jej starsze koleżanki wzorowo wykonała powierzone zadania.

Brawo zawodnicy! Brawo wolontariusze! Brawo WSZYSCY, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do sprawnego zorganizowania XXI Regionalnego Turnieju Olimpiad Specjalnych w Tenisie Stołowym im. Jakuba Walczaka. Czwartkowe zawody przeszły już do historii, kolejne już za rok! Do zobaczenia…

Ps. Informacje w uzupełnieniu relacji:

Organizator zawodów:

  1. a) Klub Olimpiad Specjalnych „Gepard” Śrem
  2. b) Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska Oddział Regionalny Wielkopolskie-Poznań

Partnerzy imprezy:

  1. a) Zespół Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Śremie
  2. b) SP nr 2 w Śremie
  3. c) Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
  4. d) Wielkopolski Związek Tenisa Stołowego

Cel imprezy:

  1. a) popularyzacja tenisa stołowego wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną
  2. b) podsumowanie efektów szkoleniowych uzyskanych podczas treningów
  3. c) rozpowszechnienie idei Olimpiad Specjalnych w powiecie śremskim

Goście honorowi imprezy:

Piotr Ruta (wicestarosta Powiatu Śremskiego), Wioleta Jastrząbek (Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu), Bartosz Żeleźny (wiceburmistrz Śremu),  Aleksandra Ruducha (dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej), Bogusław Banachowicz (dyrektor SP 2), Ewa Kasińska (Komenda Powiatowa Policji Śrem), Joanna i Józef Walczakowie (rodzice Jakuba Walczaka), Natalia Nowak (Dyrektor Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Wielkopolskie-Poznań)

Możliwość komentowania została wyłączona.