Zasady bezpiecznego wypoczynku

Już wkrótce rozpoczną się upragnione wakacje – czas odpoczynku i dobrej zabawy. W trosce o bezpieczeństwo przedstawiamy najważniejsze zasady, o jakich należy pamiętać by uniknąć zagrożeń i wypadków.

 

 

 

Kontakt z rodziną – zawsze należy informować rodziców/bliskich, gdzie się przebywa i z kim. Warto mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy, aby w razie potrzeby skontaktować się z bliskimi.

Bezpieczne miejsca na zabawę – niezależnie czy wypoczywamy nad wodą, w górach czy w mieście, bardzo ważne jest żeby wybierać miejsca strzeżone (baseny, kąpieliska), bezpieczne, oznakowane szlaki górskie, a w mieście spędzać czas na zabawie w specjalnie wyznaczonych miejscach oddalonych od ruchliwych ulic czy torów kolejowych.

Bezpieczeństwo w ruchu ulicznym – w przypadku wycieczek rowerowych, przejażdżek na rolkach, deskorolkach czy hulajnogach – należy pamiętać o specjalnie wyznaczonych do tego miejscach, ścieżkach rowerowych i zachować szczególną ostrożność poruszając się w pobliżu jezdni. Podróżując samochodem, zawsze zapinajmy pasy.

Bezpieczeństwo na drodze zawsze należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W mieście należy chodzić wyłącznie po chodniku, a poza miastem – poboczem, lewą stroną drogi. Przechodząc przez jezdnię, wybieramy tylko miejsca do tego wyznaczone, a przed wejściem na jezdnię uważnie rozglądamy się w obie strony i sprawdzamy, czy nie nadjeżdża jakiś pojazd. Pamiętajmy też o noszeniu odblasków!

Nie ufaj nieznajomym – nigdy nie należy korzystać z propozycji podwiezienia przez nieznajomą osobę oraz nie przyjmować poczęstunków od przypadkowo poznanych osób.

Uwaga na ogień – przebywając w domu, należy zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z urządzeń elektrycznych i gazowych.

Uwaga na słońce – przebywając na słońcu należy zachować umiar, nosić nakrycia głowy i okulary przeciwsłoneczne, a także stosować odpowiednie kremy z filtrami.

Czujność i ostrożność – pamiętajmy o prawidłowych nawykach, takich jak: przechowywanie portfela w wewnętrznych kieszeniach, trzymanie torebki przed sobą, unikanie tłoku (często sztucznie tworzonego przez kieszonkowców) oraz informowanie pracowników ochrony/osób dorosłych o pozostawionych bez właściciela czy podejrzanych pakunkach.

Internet – tutaj także nie należy ufać nieznajomym, umawiać się z nimi na spotkania czy podawać wrażliwych informacji, takich jak adres zamieszkania czy informacje o tym, czy jesteśmy sami w domu.

Telefony alarmowe – wpisz w telefon komórkowy najważniejsze numery alarmowe (Policja, Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe) oraz kontakt do najbliższej osoby – w razie potrzeby ułatwi to szybki kontakt z właściwą osobą.  (źródło opracowania: newsrm.tv)

 

Możliwość komentowania została wyłączona.